Psie plaże w Trójmieście – DUŻO ZDJĘĆ I FILM

Psiejsko-plażowe Trójmiasto to kilometry plaż w Gdańsku, dwie psie plaże w Gdyni i możliwość wieczornego spacerku na wyznaczonym odcinku w Sopocie. Oto szczegółowy przewodnik.

Sezon plażowy w Sopocie i Gdyni trwa od 1 maja do 30 września. W Gdańsku od 24 czerwca do 31 sierpnia. To oznacza, że w tym czasie obowiązują dodatkowe restrykcje i psy nie mogą swobodnie chodzić po każdej plaży. Wybierając się do Trójmiasta warto wiedzieć zatem, co, gdzie i jak.

GDAŃSK

Tu sprawa jest prosta – od 2015 roku z psem w sezonie można wejść na każdą plażę z wyjątkiem strzeżonych kąpielisk. A tych jest w Gdańsku osiem (od sezonu 2018 działa nowe kąpielisko Świbno) i pozwolę je sobie wymienić, bo dzięki temu będziecie wiedzieli, które zejścia na plażę z psem omijać (numer zejścia na plażę podaję w nawiasie): Świbno (7), Gdańsk Orle (11), Gdańsk Sobieszewo (16), Gdańsk Stogi (26), Dom Zdrojowy Brzeźno (41), Molo Brzeźno (50-53), Gdańsk Klipper (65), Gdańsk Jelitkowo (72-73). Mapę oficjalnych kąpielisk znajdziecie na SPECJALNEJ MAPIE KĄPIELISK W GDAŃSKU (macie tam także oznaczoną ogrodzona strefę dla psów w Gdańsku Brzeźnie). Kąpieliska są czynne od 24 czerwca do 31 sierpnia i w tym czasie obowiązują tu obostrzenia.

Gdzie najlepiej pójść z psem?

My zajrzałyśmy na krótko na Wyspę Sobieszewską – krótko, bo akurat wiało niemożebnie. Fajne miejsce!

IMG_5495
Wiatr? Jaki wiatr? 🙂
IMG_5455
Lewy profil z burzą w tle.

 

IMG_5457
Ostatnie spojrzenie i lecimy dalej!

 

Oczywiście nie mogłyśmy sobie odmówić wizyty na wydzielonej i – uwaga – ogrodzonej (!) psiej plaży w Gdańsku Brzeźnie. Nie jest to może najbardziej urokliwe miejsce na świecie, ale dla mnie ten płot to świetna sprawa – w szczycie sezonu pozwala psiarzom na malutkim skrawku plaży, nieopodal największych kąpielisk, na odrobinę swobody. Płot zwykle jest demontowany po sezonie, aby nie zniszczyły go sztormy i stawiany przed 1 maja.

 

Ogrodzenie wchodzi kawałek w morze.

 

Jeśli będziecie w Gdańsku – to odwiedźcie też odcinek plaży w Stogach – my tam nie dotarłyśmy, ale to miejsce bardzo polecane przez miejscowych psiarzy.

PRZEPISY

Gdańsk zawsze miał dość restrykcyjne przepisy, jeśli chodzi o psy. Ostatnio jednak wiele się zmieniło na korzyść psiarzy (to chociażby brak całkowitego zakazu wchodzenia z psami na plaże – taki obowiązywał jeszcze w 2014 roku).

Warto pamiętać, że w Gdańsku w miejscach publicznych pies powinien być na smyczy, a jeśli jest agresywny – dodatkowo w kagańcu. Psa można zwolnić w miejscach mało uszczęszczanych i pod warunkiem, że sprawuje się nad nim kontrolę. Dlatego puszczanie psa luzem na plażach może być różnie interpretowane – zależnie od okoliczności. WAŻNE: wydzielony odcinek psiej plaży w Gdańsku Brzeźnie jest na liście oficjalnych psich wybiegów w mieście – ten odcinek jest więc po prostu psim wybiegiem i tu teoretycznie możecie zwolnić psa ze smyczy. Piszę teoretycznie, bo tak jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałam, ponieważ plaża nie jest ogrodzona od strony drogi (naturalnym ograniczeniem jest skarpa), więc wiele niestety zależy od interpretacji urzędnika.

Listę wszystkich wybiegów w Gdańsku oraz szczegółowo opisane przepisy dotyczące psów znajdziecie na stronie gdańskiej Straży Miejskiej.

SOPOT

Jeśli koniecznie chcecie poczuć pod łapami sopocki piasek w sezonie, to pozostaje wam jedynie wieczorny spacer. Tu psy moga wejść na plażę w godzinach od 18.00 do 24.00 i JEDYNIE NA ODCINKU między zejściami 43 i 45. Cóż, wiele się nie naspacerujecie, ale zawsze coś. Szału nie ma – ale może za jakiś czas i Sopot pójdzie śladem bardziej otwartych na psiarzy miast (w zeszłym roku media informowały, że uchwała zakazująca psom wstępu na plażę w Sopocie została zaskarżona do sądu, jednak jak przekazano mi w sopockim magistracie – Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę).

IMG_5597
Nie mamy wątpliwości, że jesteśmy we właściwym miejscu 🙂

 

GDYNIA

Gdynia ma dwie oficjalne psie plaże. I ja obydwie bardzo lubię. Nie bez powodu tę w Babich Dołach umieściłam na mojej TOP liście najfajniejszych psich plaż w Polsce. Po prostu bardzo podoba mi się charakterystyczny brzeg w tym rejonie. Owszem, wielu z was pisało mi potem, że zdarza się, że na tych plażach jest dużo śmieci, ale mam nadzieję, że władze miasta zadbają o to i w tym sezonie gdyńskie psie plaże będą budziły tylko zachwyt.

Psia plaża w Kolibkach

Znajduje się między zejściami na plażę nr 18 i 19. Aby do niej dość idziecie przez Park Kolibki. W tym samym parku, niedaleko plaży, znajduje się także wybieg dla psów.

Psia plaża w Babich Dołach

Znajduje się przy zejściu na plażę nr 4 (ale lokalsi mówią, że spokojnie możecie plażować aż do zejścia nr 3 – zresztą tam właśnie znajduje się niezwykle urokliwy, kamienisty fragment plaży). Ze względu na sporą ilośc kamieni, raczej nie da się tu rozstawić parawanu i rozłożyć miękkiego kocyka. Ale jest pięknie! I mi to pasuje 🙂

Odrobina cienia na plaży? W Gdyni to możliwe nawet bez parasola!

 

PRZEPISY

W Gdyni psy trzeba prowadzić na smyczy, a jeśli chcemy je zwolnić – muszą mieć założony kaganiec, nie możemy zwolnić ze smyczy psów raz uznawanych za agresywne. (Nie muszę chyba dodawać, że ten obowiązek zakagańcowania jest tak naprawdę martwym przepisem… No ale wiadomo – w sytuacji spornej, nie ma dyskusji) Wszystkie informacje przydatne psiarzowi wybierającemu się do Gdyni znajdziecie na specjalnie stronie: Gdynia.pl/pies. W zakładce „prawo” jest odnośnik do obowiązującej uchwały.

UDANEGO PLAŻOWANIA!

A na koniec polecam krótki filmik z plaży w Gdyni Kolibkach 🙂 To był piękny czas!

fot. podrozezpsem.pl i K. Tatoń (zapsieniwsieci.pl)