Komu dać swój 1 procent?

Jeśli jeszcze nie rozliczyliście się z fiskusem – maleńka ściąga ode mnie, komu warto przekazać swój 1 procent. Jedna niezwykła osoba i cztery fundacje, które na pewno nie zmarnują podarowanych pieniędzy.

Agnieszka Filipkowska

Agnieszka Filipkowska i Koka
Agnieszka Filipkowska i Koka

Dla mnie jest bohaterką. Po prostu. Od tej kobiety każdy z nas powinien się uczyć tego, jak doceniać drobiazgi w życiu, jak realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Jak się nie poddawać nawet wtedy, kiedy jest najciężej. Agnieszka cierpi na rdzeniowy zanik mięśni – SMA I. Dzięki rehabilitacji wciąż sama oddycha, je, pisze. każdego dnia towarzyszy jej suczka Koka, którą szkoli na psa asystującego. Pieniążki z 1 procenta idą zarówno na rehabilitację Agi, jak i szkolenie Koki. Losy Agnieszki i Koki możecie śledzić na bieżąco na ich facebookowym fanpage’u KOKA I JA.

FUNDACJA AVALON Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym
numer KRS 0000270809, cel szczegółowy 1%: Filipkowska,728

Fundacja Zwierzęca Polana

Zwierzęca Polana

Ratują psy. Także te stare, chore, po wypadkach. Jedną z wolontariuszek Zwierzęcej Polany jest Justyna Gettel, którą znam osobiście i wiem, jak wiele serca, czasu i energii wkłada w pomoc tym zwierzętom. Wiem też, że dobre serce wszystkiego nie załatwi – rachunki w lecznicach nie zapłacą się same, misek nie da napełnić się miłością.

Tuga. Podopieczny Zwierzęcej Polany. Szuka domu.
Tuga. Podopieczny Zwierzęcej Polany. Szuka domu.

Waszej uwadze przy okazji polecam dwa psy, którymi opiekuje się Justyna: Tugę – pięknego północniaka (aż trudno uwierzyć, że ten pies tak długo czeka na dom) oraz Negrę, oryginalnej urody suczkę (pod imionami psów podlinkowane są ich wydarzenia na Facebooku).

Strona Fundacji Zwierzęca Polana.

Fundacja Przystań Ocalenie

Przystań Ocalenie

To miejsce niezwykłe. Przede wszystkim przytulisko dla koni, które miały trafić na rzeź, ale swój dom znajdują tu też inne zwierzęta – zmęczone, schorowane, często wyeksploatowane do granic możliwości. Naprawdę warto im pomóc!

Pierwszy raz o Przystani Ocalenie usłyszałam, kiedy robiłam reportaż o Magdzie i Piotrze Kiedziuchach, którzy prowadzą wegańską cukiernię Zielony Talerz. Magda była wolontariuszką w Przystani i to tam z Piotrem wzięli swój ślub! Z jej opowieści wyłaniało się miejsce wprost magiczne – taki zwierzęcy raj. I teraz, kiedy zapytałam Was na Facebooku o to, komu Waszym zdaniem warto przekazać 1 procent podatku o Przystani przypomniała Monika Gawlińska (dziękuję!).

Strona Fundacji Przystań Ocalenie.

KOTERIA (Fundacja dla Zwierząt Argos)

koteria
grafika: Martiszu Ludwikez

 

Koteria specjalizuje się w pomaganiu kotom miejskim. Ma na swoim koncie ponad 10 tysięcy zabiegów kastracji!

Koteria od dawna jest na mojej liście „pomagaczy”, których po prostu warto wspierać. Koterię poznałam przez Janę, autorkę bloga Sztuka Mruczenia, która jest wolontariuszką Koterii. Kilka razy w Służewskim Domu Kultury organizowałam kiermasze rękodzieła na rzecz tej właśnie fundacji. I jeśli zdecydujecie się przekazać im swój 1 procent – to możecie mieć pewność, że te pieniądze będą dobrze wykorzystane!

Strona Koterii.

UKS SOKOLIK

sokolik2

„Sokoliki” zna każdy, kto jeździ na zawody psich zaprzęgów. Uczniowski klub sportowy z maleńkich Przytkowic to niesamowita młodzież, z wielkim zapałem i przede wszystkim dwójka niesamowitych wuefistów – Justyna Nowroth i Bartek Chotowicki. To ludzie z pasją, którzy pokazują, że nawet na takiej zapomnianej wsi „na końcu świata”, w małej wiejskiej szkole można wychować mistrzów! Ja za każdym razem, kiedy widzę Justynę, Bartka i „ich” dzieciaki, po prostu nie mogę wyjść z podziwu!

fot. UKS SOKOLIK
fot. UKS SOKOLIK

 

Strona UKS SOKOLIK.

 

***

Ostatnio do jednego z tygodników pisałam tekst o zbieraniu pieniędzy na chore dzieci. O tym, jak ciężko ich rodzicom przebić się, sprawić, że to ich apel poruszy tysiące serc, a za nimi pójdzie lawina wpłat. Te dylematy bliskie są pewnie każdemu, kto próbuje zebrać środki na działalność dobroczynną. Przy okazji tego materiału rozmawiałam ze Szczepanem Kasińskim z Gnyszka Fundraising Advisors. Mówił o tym, jak prosić o pomoc, ale mi w pamięci utkwiły jeszcze takie jego słowa: „Nieważne czy wspierasz Jurka Owsiaka czy Telewizję Trwam. Nieważne czy pomagasz chorym dzieciom czy bezdomnym zwierzętom. Ważne jest to, że jesteś DARCZYŃCĄ„.

Ja jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji, komu przekażę swoje pieniądze w tym roku. Pewnie jak zwykle ta decyzja zapadnie w ostatni dzień kwietnia 🙂

Jeśli sami macie swoje typy – KOMU WARTO POMÓC – śmiało dopisujcie w komentarzach.

Ja linkuję tu również te, które nie znalazły się w powyższym zestawieniu, ale poleciliście je w dyskusji na Facebooku: Adopcje Szanucerów, Husky Adopcje, Boksery w potrzebie, Schronisko Kundelek, SOS Beagle, Zwierzaki z Mińska, Koci Azyl, Schronisko w Kaliszu, Pruszkowski Dom Tymczasowy, Fundacja Jokot, U siedmiu kotów, Dogi adopcje.

One Comment on “Komu dać swój 1 procent?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *