Czy pies może wejść na pocztę?

Spacer z psem i przy okazji szybki skok na pocztę, żeby odebrać przesyłkę? Tak, to możliwe. Jednak nie wszędzie. Poczta Polska nie ma regulaminu, który odgórnie określałby zasady obowiązujące we wszystkich urzędach. Kiedy więc można wejść, a kiedy nie?

Mieszkając na warszawskim Służewie w ogóle się nad tym nie zastanawiałam. Tam poczta mieści się w centrum handlowym i zakaz obowiązuje w całym budynku. W Szczecinie mieszkam na osiedlu, gdzie są dwie malutkie poczty. Naprawdę malutkie. W jednej z nich już trzy osoby robią tłok. I tam od minionych wakacji średnio raz w miesiącu z Flicką zachodziłam. Zwykle wyczekiwałam moment, kiedy nie było nikogo, lub najwyżej jedna osoba. Nigdy nikt na psa uwagi nie zwrócił. A jeśli już, to tylko w pozytywny sposób. Ostatnio było inaczej. Poczta pusta, wchodzę z Flicką…

– Ale psa to powinna pani na zewnątrz przywiązać! – oznajmiła pani.

– Dlaczego?

– A jeśli wejdzie jakieś dziecko i pies ugryzie?

(takie argumenty zawsze mnie z równowagi wytrącają)

– Czy myśli pani, że jak zostawię na zewnątrz psa bez opieki i podejdzie do niego jakieś dziecko to będzie to bezpieczniejsze?

(zapadła chwila ciszy)

– No niby nie, ale na pocztę z psem się nie wchodzi.

– Tak mówi regulamin poczty?

– Nie wiem. Nie znam takich regulaminów, ale tu jest urząd i z psem się nie wchodzi.

No właśnie. Ja szanuję zakazy, ale lubię też jasne sytuacje. A na „mojej” poczcie żadnej naklejki z zakazem nie ma. W domu rzuciłam się do szukania pocztowych przepisów. Nigdzie ani słowa o psach. Wysłałam więc pytanie do Poczty Polskiej.

poczta-polska_p

Kamila Supron-Kalinowska z biura prasowego Poczty Polskiej odpowiedziała:

„W poszczególnych placówkach pocztowych zakaz wprowadzania psów MOŻE obowiązywać na podstawie przepisów prawa miejscowego – obowiązujących lokalnie, w danej gminie – w szczególności z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy, uchwalonego przez radę gminy na podstawie art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”

ZAPYTAŁAM NA FACEBOOKU WAS, JAKIE MACIE DOŚWIADCZENIA. Okazuje się, że nawet w obrębie jednego miasta może to wyglądać różnie. Bo na przykład na warszawską pocztę przy Wiejskiej wchodzicie z psami, a na ul. Wolność nie wpuszczają. Podobnie w Dąbrowie Górniczej i w innych miastach.

Capturepoczta

Całą facebookową dyskusję możecie zobaczyć TU – to jednocześnie lista wielu przyjaznym psom urzędów pocztowych.

Jak to jest więc z tym prawem miejscowym? Otóż wiele regulaminów utrzymania czystości nie rozstrzyga tej kwestii, zostawiając decyzję właścicielom budynków czy poszczególnych terenów.

Tak jest chociażby w Szczecinie, gdzie stosowna uchwała mówi:

„W miejscach publicznych, na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, właściciele i opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do przestrzegania zapisów porządkowych ustanowionych przez zarządców tych terenów”.

No i właśnie. Czyli jakiego prawa mam przestrzegać, skoro to lokalne nie mówi czy na pocztę mogę z psem czy też nie? Poprosiłam Kamilę Supron-Kalinowską o doprecyzowanie. Oto odpowiedź:

„W przypadku naszych placówek pocztowych, kiedy brak jest oznaczenia wskazującego na zakaz wprowadzania do nich psów, teoretycznie właściciel ma prawo wejścia do placówki z psem.

Chciałabym jednak podkreślić, że zakaz wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, punktów handlowych i usługowych itp. to ogólnie przyjęta norma w życiu społecznym. Mając na uwadze komfort korzystania z ww. miejsc, wprowadzanie psów do banków, szkół, kin, muzeów czy sklepów nie jest praktyką powszechną. Również Poczta Polska, mając na uwadze komfort wszystkich korzystających z jej usług klientów, stosuje tę regułę”.

Cóż… „Ogólnie przyjęta norma w życiu społecznym”? Mnie to nie przekonuje, bo świat idzie do przodu, normy się zmieniają, coraz więcej miejsc jest przyjaznych psom. Poza tym ja – powtórzę to po raz kolejny – lubię jasne sytuacje w takich sprawach. Albo mogę, albo nie.

***

Jeśli więc na Waszych pocztach nie ma zakazu, a uprzejmi pracownicy witają Was z otwartymi ramionami – tym bardziej to doceniajcie. A jeśli mimo braku zakazu wyganiają? To już od Was zależy, co z tym zrobicie. W każdym razie – pisanego zakazu wejścia z psem na pocztę nie ma. I niech tak zostanie.