Zamiast biletu kup psu transporter

Co najmniej 200 zł. Tyle wydaję średnio rocznie na psie bilety kolejowe. Gdybym miała psa o mniejszych gabarytach – kupiłabym mu transporter. Jeden wydatek i żadnymi biletami martwić się nie trzeba.

Zasady są proste – wszyscy polscy przewoźnicy pozwalają na przewóz psa. I wszyscy (oprócz Kolei Mazowieckich, gdzie psy jeżdżą za darmo) każą kupować psu bilet. Pół biedy, jeśli jedziesz np. Kolejami Śląskimi, gdzie kosztuje to 2 zł. Jeśli podróżujesz pociągami IC lub TLK suma za psi bilet szybuje do 15,20 zł. Przy częstych podróżach trochę się tego nazbiera w ciągu roku, tak jak w naszym przypadku.

Jest jednak furtka, która pozwala jechać psu bez biletu. Musi on być „opakowany”. To oznacza ni mniej ni więcej, że powinien być w transporterku czy klatce kennelowej. Wówczas jest – według przepisów – traktowany jak bagaż i jedzie ZA DARMO. Jeśli macie małego psa, warto taką opcję rozważyć.

ibiyaya
Pies w transporterku jedzie pociągiem bez biletu.

 

Dodatkowy plus – pies nie musi mieć wówczas kagańca na pysku, więc tym samym dla niego podróż staje się bardziej komfortowa.

To także rozwiązanie dla tych osób, które mają więcej niż jednego psa. Przepisy pozwalają jednemu człowiekowi kupić tylko jeden psi bilet. Jednym ze stosowanych przez psiarzy sposobów na ominięcie tych restrykcji jest właśnie przewóz jednego z psów w transporterze.

PIES W POCIĄGU – przeczytaj, jakie regulaminy mają poszczególni przewoźnicy

Przypominają mi się moje podróże z kotem Miśkiem. Dziś to koci emeryt mieszkający u moich rodziców. Ale kiedyś – targałam go ze sobą wszędzie. Jeździł ze mną pociągami, autobusami, podróżował samochodem. Na widok otwartego transporterka po prostu wskakiwał wiedząc, że czeka nas wycieczka.

ibiyaya
Kot podróżnik? Czemu nie!

 

Wiem więc, że zwierzę w transporterku to wygoda. Właściwie zero zmartwień – nauczone takiej podróży, zwykle traktuje transporter jako swój azyl i po prostu śpi. Jest też bezpieczne, nie dotyczy go tłok, przechodzący nad nim ludzie, a nawet jeśli czegoś się wystraszy, nie wyrwie się i nie zrobi niczego nieprzewidywalnego. Pełna kontrola. Do tego przy okazji dłuższych wyjazdów – zwierz ma swoje własny kąt, który zna i który daje mu namiastkę domu.

ibiyaya
Idealne miejsce do relaksu w czasie wyjazdu.

 

JAK WYBRAĆ DOBRY TRANSPORTER?

Pies musi czuć się w nim w miarę swobodnie. Powinien móc wstać i okręcić się wokół własnej osi. Transporter musi być bezpieczny – pies nie może go otworzyć samodzielnie, ani się z niego wydostać.

Transporter musi mieć odpowiednią wentylację – to szczególnie ważne w ciepłe dni i podczas długich podróży.

Powinien być lekki i poręczny. To istotne dla komfortu człowieka, który będzie transporter niósł.

TRANSPORTERY IBIYAYA

To kolekcja modeli transporterów dla kotów i małych psów, które mają nie tylko ciekawy design, ale przede wszystkim są funkcjonalne i dostosowane do różnych potrzeb. Wykonane z materiałów, które absorbują uderzenia, niektóre modele mają w środku smyczkę, która jest dodatkowym zabezpieczeniem (to daje możliwość bezpiecznego otwarcia transporterka podczas podróży, np. aby napoić zwierzę, bez obawy, że ucieknie).

973005_468291036589677_891287408_n (2)
Dzięki temu, że smycz jest przypięta od środka, transporter Ibiyaya można bezpiecznie otworzyć.

 

W zależności od potrzeb i upodobań można wybrać transportery do noszenia w ręku, niczym kuferek, do zarzucenia na ramię, do ciągnięcia – jak walizkę na kółkach, a nawet w formie plecaka. Niektóre łączą w sobie kilka funkcji – np. transporter 4w1 może być walizką na kółkach, plecakiem, torbą na ramię, a także siedziskiem do samochodu.

4w1_green
Jeden model i aż cztery zastosowania. Przyda się tym, którzy podróżują nie tylko pociągami, bo w razie czego można go w łatwy sposób zamontować na siedzeniu samochodu.
Czarno_przeźroczysty
Model Hard-Rock. Unikalny design z przezroczystymi ściankami. Twój pupil nie pozostanie niezauważony.
Szary złożony 2
Transportery Ibiyaya są tak pomyślane, aby – kiedy nie są potrzebne – zajmować minimum miejsca.

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z PEŁNĄ OFERTĄ IBIYAYA

 

Tekst powstał we współpracy z marką Ibiyaya.

5 Comments on “Zamiast biletu kup psu transporter”

    1. Teoretycznie tak. Pies w transporterze nie jest traktowany jako pies, tylko jako „bagaż”. Zgodnie z regulaminem w pociągu można mieć ze sobą jednego psa, więc mamy transporter plus psa. W praktyce wszystko zależy na jakiego konduktora trafisz ;/

    2. Przepraszam, że odpisuję z opóźnieniem. Teoretycznie wiele osób tak właśnie robi – transporter traktuje jako opcję, aby nieco ominąć przepisy i przewieźć więcej, niż jednego psa. Tak jak napisała Joanna Bo – wiele zależy od konduktora (ja bym jechała – w czasie moich prawie pięciu lat podróżowania z psem tylko raz trafił się niemiły konduktor). Postaram się jednak dokładnie wypytać jeszcze o interpretację przepisów u wszystkich przewoźników.

  1. A wie ktoś może czy jak mam labradora i rozłożę taki transporter xl to dalej będzie za darmo? czy jakoś liczy się wielkość? Pozdrawiam 🙂

    1. W ten sposób przepisy omijają czesto osoby, które mają np. dwa psy – jeden jedzie w transporterze i wtedy za darmo. Dwie moje znajome jechały z dużymi psami w takich transporterach – jedna bez problemu, druga musiała wykłócić się z konduktorem o swoje. Ale generalnie regulaminy nie mówią nic o wielkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *