Pomorskie: GDYNIA

Gdynia razem z Sopotem i Gdańskiem współtworzy aglomerację miejsko-portową, czyli Trójmiasto. Posiada 7,1 km naturalnego brzegu morskiego z piaszczystymi plażami. W Gdyni żyje ok. 30 tys. psów.

PRZEPISY

W miejscach publicznych pies może przebywać tylko pod nadzorem osoby, która ma nad nim kontrolę. Pies powinien być na smyczy i w kagańcu – można spuścić psa ze smyczy tylko na terenie, na którym opiekun ma możliwość sprawowania nad nim kontroli (to pewna furtka w regulaminie, który jest bardzo restrykcyjny, jeśli chodzi o puszczanie psa luzem). Puszczony luzem pies powinien mieć kaganiec (z obowiązku noszenia kagańców zwolnione są psy, których anatomia nie pozwala na ich założenie, ale zgodnie z przepisami – takie psy nie mogą być spuszczone ze smyczy).

Psy nie mogą wchodzić na place zabaw oraz kąpać się w miejskich fontannach.

Więcej o lokalnych przepisach można poczytać TU. (na stronie jest jednak nieuaktualniona wersja – par. 27 dotyczący zakazu wejścia na plażę został wiosną zmieniony, aby umożliwić powstanie psiej strefy nad morzem)

PIES W WIELKIM MIEŚCIE

Kampania prowadzona od 2009 roku przez Urząd Miasta w Gdyni. Kampania ma swoją stronę internetową oraz fanpage na Facebooku. Na stronie kampanii można znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących funkcjonowania z psem w Gdyni.

PSIE PLAŻE

Psia plaża w Kolibkach (fot. Beata Szadziul)

Gdynia posiada dwie psie plaże.

Pierwsza działa od 1 maja 2012 roku. Ten stumetrowy odcinek brzegu, mieści się między 18. a 19. wejściem na plażę, w okolicach Kolibek (osiedle w dzielnicy Orłowo). Do plaży można dojść z dwóch parkingów:
– od parkingu przy Pomniku Obrońców Gdyni (Al. Zwycięstwa),
– od parkingu przy zabytkowym kompleksie parkowym Gdynia-Kolibki/Dwór Kolibki (Al. Zwycięstwa vis-a-vis CH Klif).

Jeśli poruszamy się komunikacją miejską, trzeba wysiąść na przystanku Kolibki (linie kursujące z tego przystanku można znaleźć TU)

Od 1 maja 2013 roku działa druga psia plaża – w gdyńskiej dzielnicy Babie Doły. Mieści się przy zejściu na plażę nr 4 (GDY4).

>>>ZOBACZ TAKŻE:
Rozmowa o tym, jak w Gdyni psia plaża powstała

SPRZĄTANIE PO PSIE

Psie nieczystości można wrzucać do ulicznych koszy na śmieci, a także do pojemników na odpady zmieszane.
W Gdyni znajduje się 200 dystrybutorów bezpłatnych torebek na odchody. Listę dystrybutorów można znaleźć TU.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Psy jeżdżą komunikacją miejską za darmo. Opiekun musi trzymać psa na smyczy (albo mieć na rękach, ewentualnie w klatce lub transporterku). Pies powinien mieć kaganiec. (Szczegółowe przepisy dotyczące korzystania z komunikacji, w tym przewożenia zwierząt znajdują się TU)

W Gdyni kursują również tramwaje wodne. Z takiej atrakcji za darmo mogą skorzystać jedynie małe psy typu york, które opiekun będzie trzymał na rękach. Na przewóz większego psa trzeba kupić cały bilet (jeśli płyniemy do Jastarni – 14 zł, jeśli na Hel – 20 zł). Pies musi być na smyczy i w kagańcu.

CAŁODOBOWE LECZNICE WETERYNARYJNE

Gdyńska Klinika Weterynaryjna
Tomasz Brzeski
ul. Kielecka 22
tel. 0-58 620-55-55
WWW

Całodobowa Lecznica dla Zwierząt
Jarosław Bandura
ul. Chełmińska 23
tel. 058 782-70-70
kom. 604 294 186
WWW

MIEJSCA PRZYJAZNE PSOM

F. Minga (kawiarnia, restauracja)
Bulwar Nadmorski (przy rzeźbie „Ryby”, tzw. „gdyńskich rybkach”)
tel: 501 615 218

CIEKAWOSTKI

Gdynia ma swojego psiego honorowego obywatela. To pies Baltic, którego uratowała załoga statku badawczego „Baltica”. Wszystko działo się 25 stycznia 2010 roku. Nagle jeden z marynarzy zobaczył na wodzie coś dziwnego. Okazało się, że to pies, który próbował wdrapać się na krę. Załoga uratowała zwierzę, a ponieważ nikt po psa się nie zgłosił, został oficjalnie uznany za członka załogi statku „Baltica”.
Baltic jest zawsze zapraszany na imprezy promujące gdyńską kampanię „Pies w wielkim mieście”.

3 Comments on “Pomorskie: GDYNIA”

  1. Ciekawy artykuł. Odbiegając ciut od tematu, mało jest informacji o sprawdzonych hotelach dla psów. Mam psa rasy siberian husky i niestety raz na 2 lata jak wyjeżdżam na wakacje poza granice państwa i muszę gdzieś ulokować psa i tu zaczyna się problem. Zazwyczaj pada pytanie: A jaki to piesek? i jak pada odp. husky to od razu mi dziękują. Jeżeli znacie miejsce, które warto polecić i prowadzących hotel nie przeraża opieka nad husky to dajcie proszę znać. W grę nie wchodzi przetrzymywanie psa w kojcu na zewnątrz. W ciągu dnia może przebywać na terenie ogrodzonym, ale noc musi spędzić w domu. (gotardgeber@gmail.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *