Zachodniopomorskie: ŚWINOUJŚCIE

Świnoujska plaża. Marsz Pomorskiej Fundacji Pies Szuka Domu (fot. materiały UM Świnoujście)

To jedyne w kraju miasto położone na 44 wyspach i wysepkach – największe i zamieszkane to Uznam, Wolin i Karsibór. W Świnoujściu żyje ok. 5 tys. psów.

PRZEPISY

Zgodnie z „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Świnoujście” właściciel ma obowiązek prowadzić psa na smyczy, a w przypadku ras uznawanych za groźne pies dodatkowo powinien mieć kaganiec. Na terenach zielonych można spuścić psa ze smyczy, pod warunkiem, że opiekun ma kontrolę nad jego zachowaniem. Również psy raz uznawanych za agresywne mogą biegać luzem, ale muszą mieć założony kaganiec.

PSIA PLAŻA

Wejście na plażę (fot. Pzp)

Psia plaża w Świnoujściu powstała w 2006 roku i była pierwszą taką na polskim Wybrzeżu.
Mieści się przy falochronie zachodnim, prowadzi do niego wejście na plażę na końcu ulicy Uzdrowiskowej. Można tam dotrzeć zarówno pieszo, jak i rowerem czy samochodem – przy wejściu znajduje się darmowy parking.
Plaża dla psów ma powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych. Po obu jej stronach są tablice z regulaminem w dwóch językach: polskim i niemieckim (oprócz tego na tablicach informacyjnych przy wszystkich wejściach na plaże w Świnoujściu, znajduje się opis tej strefy wraz z mapą).

W obrębie plaży psy mogą swobodnie kąpać się w morzu. Opiekunowie zobowiązani są do zachowania wszelkich środków ostrożności podczas pobytu na plaży ze swoim czworonogiem oraz usuwania po nim nieczystości (w pojemnikach przy wydmach znajdują się pojemniki z darmowymi woreczkami). Wszystkie psy powinny mieć obrożę, rasy agresywne dodatkowo kaganiec. Regulamin pozwala na puszczenie posłusznego psa luzem. Opiekun powinien dbać jednak o to, żeby jego pupil nie był uciążliwy dla innych plażowiczów.

Psia plaża w Świnoujściu (fot. Pzp)

Plaża dla psów funkcjonuje od 1 czerwca do 30 września (poza sezonem psy mogą korzystać z całej plaży świnoujskiej bez żadnych ograniczeń).

>>>ZOBACZ TAKŻE:
Nasza relacja z pobytu na psiej plaży w Świnoujściu (DUŻO ZDJĘĆ!)

SPRZĄTANIE PO PSIE

Zgodnie z lokalnymi przepisami – „właściciel ma obowiązek natychmiastowego usuwania odchodów zwierzęcych w obiektach i na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności chodnikach, jezdniach, parkingach, terenach zielonych”.
W mieście nie ma odrębnych pojemików na psie odchody (z wyjątkiem plaży dla psów) – nieczystości można wrzucać do każdego miejskiego śmietnika. Bezpłatne zestawy do sprzątania można pobrać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Świnoujścia (pok. 316) oraz w Biurze Obsługi Interesanta.

KOMUNIKACJA MIEJSKA


Psy w miejskich autobusach muszą być na smyczy i w kagańcu. Obowiązuje opłata za psa – 2,60 zł.
Aby dostać się do Świnoujścia trzeba skorzystać z bezpłatnej przeprawy promowej – psy oczywiście także mogą pływać promem bezpłatnie. Muszą być jednak na smyczy i w kagańcu.

CAŁODOBOWE LECZNICE WETERYNARYJNE


W Świnoujściu nie ma całodobowej lecznicy. Weterynarze, którzy udostępniają swoje telefony komórkowe nie gwarantują, że odbiorą je po godzinach pracy gabinetu. Listę świnoujskich weterynarzy można znaleźć TU.

MIEJSCA PRZYJAZNE PSOM

Jazz Klub Centrala
ul. Armii Krajowej 3
tel: (91) 321 26 40
WWW 

Tawerna W Sieciach
ul. Żeromskiego 1b
tel. 500 295 888, (91) 3219066
WWW

CIEKAWOSTKI

Będąc w Świnoujściu warto skorzystać z psiej plaży po stronie niemieckiej – w Ahlbeck (to dzielnica gminy Heringsdorf) lub samym Heringsdorf . W Ahlbeck ma ona ponad 500 metrów długości – graniczy z plażą dla nudystów, na której także dozwolone są kąpiele z psem. W Heringsdorf na psiej plaży można wypożyczyć kosze i korzystać z placówek gastronomicznych. Jest tam także psia toaleta.

11 Comments on “Zachodniopomorskie: ŚWINOUJŚCIE”

  1. Dziekuje za ta informacje. Jestem w Polsce przejazdem z moim KUNDELKIEM (coraz wiecej ludzi na zachodzie ratuje madre, zdrowe psy od smierci I nie zalezy im na „pokazywaniu” sie jak to jeszcze ma miejsce w Polsce) I wybieramy sie w weekend nad morze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *