Zielony punkt kontrolny, czyli zabawa na orientację

Pierwszy – i na razie jedyny – Zielony Punkt Kontrolny w zachodniopomorskim znajduje się w Puszczy Bukowej. Takie punkty są w całej Polsce. To świetny pomysł np. na trening przed zawodami na orientację i po prostu fajna zabawa.

ZPK w Puszczy Bukowej powstał w rejonie, po którym często chodzę. Ruszenie na trasę z mapką okazało się dobrą zabawą. Nie bez powodu czekałam do ferii – akurat przyjechała Alicja, jedna z moich siostrzenic, więc wzięłyśmy Flickę, psa naszej sąsiadki (a niech sobie ma fajny spacer) i ruszyłyśmy do lasu z wydrukowaną mapą z punktami. Wybrałam trasę łatwą – 10 punktów do znalezienia. 

Co to jest ten Zielony Punkt Kontrolny? 

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses. Tyle oficjalnej definicji.  Mówiąc najprościej – to ponumerowane drewniane słupki z kasownikami na stałe umieszczone na danym terenie. Szukasz ich dokładnie tak, jak punktów kontrolnych na zawodach na orientację. Można ich szukać samemu, w towarzystwie, można rywalizować z przyjaciółmi. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę mnóstwo.

Zielony Punkt Kontrolny w Puszczy Bukowej

W Puszczy Bukowej jest 20 słupków i trzy trasy – łatwa, średnia i trudna. Jednak nawet ta łatwa – według mapy niespełna czterokilometrowa – dla siedmiolatki okazała się dość wymagająca – głównie ze względu na trudny teren. Na tej trasie jest sporo stromych podejść, więc to nie tylko trening orienteeringu, ale i bardzo dobry trening kondycyjny 😉 Część punktów znajduje się poza szlakami i ścieżkami. My na pewno trochę nadrobiłyśmy kilometraż, bo z dwoma psami wygodniej nam było dochodzić do części punktów drogami, niż po najkrótszej linii na przełaj.

Start i meta wszystkich tras jest na Polanie Harcerskiej. Tam też jest tablica informacyjna i kody QR do pobrania map. My swoją wydrukowałyśmy wcześniej, żeby rzeczywiście móc odciskać dziurki na każdym punkcie – wiadomo, najlepsza zabawa 🙂 Na Polanie Harcerskiej jest miejsce na ognisko, więc można sobie zaplanować cały wypad z szukaniem punktów i miłym zakończeniem przy ognisku. 

A psy? Wiadomo, raczej punktów szukać nie pomagały, ale przecież każdy pretekst do wspólnego spaceru jest dobry. Oczywiście psy w lesie powinny być na smyczy.

 

Zielony Punkt Kontrolny – przydatne linki

Ogólnopolska strona Zielonego Punktu Kontrolnego – tu znajdziesz m. in. mapę wszystkich ZPK w Polsce.

Informacja o ZPK w Puszczy Bukowej i mapy do pobrania na stronie Klubu Orientacji Sportowej BnO Szczecin.

To teraz tylko pozostaje Ci znaleźć ZPK w swojej okolicy i ruszać na trasę. Bardzo polecamy razem z Alicją (bo choć byłyśmy zmęczone, to satysfakcja przy zaliczeniu ostatniego punktu – bezcenna).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *