Łódzkie: ŁÓDŹ

Łódź (fot. materiały Urzędu Miasta Łodzi)

Stolica województwa łódzkiego. Miasto, w którym odbywa się wiele psich wystaw. Żyje tu ok. 70 tys. psów.

PRZEPISY

Opiekun psa musi dołożyć wszelkich starań, aby zwierzę było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. Łódzkie przepisy nakazują prowadzenie psa w miejscu publicznym „na uwięzi”. Dodatkowo psy ras uznawanych za agresywne muszą mieć kagańce. W Łodzi można spuścić psa ze smyczy pod warunkiem, że opiekun sprawuje „bezpośrednią kontrolę nad jego zachowaniem”. Niestety lokalne przepisy nie pozwalają na spuszczenie psa rasy uznanej za agresywną. Niezależnie od sytuacji – straż miejska może zażądać przypięcia smyczy i należy takiego wezwania posłuchać. Treść miejskiego regulaminu można znaleźć TU (rozdz.7).

WYBIEGI DLA PSÓW

W Łodzi jest jeden oficjalny wybieg – tzw. „psi park”. Mieści się przy ulicach Liściastej i Zgierskiej. Został oddany do użytku w 2005 roku i prawdopodobnie był pierwszym takim miejscem w Polsce. Niestety po atrakcjach parku – m. in płotkach i przeszkodach do zabawy – nie ma już śladu. Zostały zniszczone nim psiarze zdążyli się nimi nacieszyć, a miasto uznało, że nie ma sensu więcej dofinansowywać wandali.

SPRZĄTANIE PO PSIE

Psia toaleta – Pasaż Rubinsteina (fot. mat. UMŁ)

Idąc na spacer z psem trzeba mieć zawsze przy sobie torebki lub urządzenie do sprzątania nieczystości – straż miejska może zażądać ich pokazania. Nieczystości można wyrzucać do specjalnych pojemników lub zwykłych śmietników ulicznych, ale tylko do takich, które są wyłożone foliowym workiem. W Łodzi znajduje się 15 psich toalet (w parkach: Reymonta, Rejtana, Słowackiego, Piłsudskiego, Poniatowskiego, Struga, Szarych Szeregów oraz Parku Helenowskim i Parku Sielanka, na skwerze „Zielonym” Dąbrowskiego 66, u zbiegu ulic Cieszkowskiego i Rogozińskiego, przy Wólczańskiej 111, na Placu Piastowskim i Pasażu Rubinsteina). Psie toalety to zwykle ogrodzone, niewielkie tereny wyposażone w pojemniki na odchody. 
Miasto prowadzi także akcję promocyjną „Posprzątaj, to nie jest kupa roboty”. Więcej można poczytać TU.


KOMUNIKACJA


W czasie przewozu komunikacją miejską pies musi mieć założony kaganiec i być trzymany na krótkiej smyczy. Od marca 2012 roku zwierzęta jeżdżą łódzką komunikacją za darmo. Wszystkie przepisy można znaleźć TU.


CAŁODOBOWE LECZNICE WETERYNARYJNE


Całodobowa lecznica i szpital dla zwierząt SOWA
ul. Pietrusińskiego 47/49 
tel. (042) 612-11-10, (042) 612-18-70
WWW

CM-VET Cichecki Mariusz
ul. Rzgowska 205
tel. 42 646 53 81, 665 68 66 36
WWW

Klinika Weterynaryjna Gdańska 81
ul Gdańska 81
tel: 42 209 35 35, 605 330 660
WWW

MIEJSCA PRZYJAZNE PSOM

Green Way Food For Life
ul. Piotrkowska 80
WWW


Klubokawiarnia Owoce i Warzywa
ul. Traugutta 9
(w lokalu każdy psi gość dostanie miskę z wodą)
WWW


PIES W MIEŚCIE


Miasto wydało specjalną książeczkę – poradnik dla właścicieli psów „Pies w mieście”. Cała publikacja dostępna jest TU.


„ZDANIEM PSA” POLECA

Zdaniempsa.pl  to blog łodzianki Faustyny Maciejewskiej (znanej w sieci jako Fauka). Faustyna sama ma dwa psy – mieszańca Ajsa i labradora Lary’ego. Specjalnie dla Podróży z psem poleca sprawdzone przez siebie miejsca na spacery.

Lary w Parku Zdrowie (fot. Faustyna Maciejewska)

Park Zdrowie
Znajduje się w rejonie Al. Unii i ulic: Srebrzyńskiej, Krakowskiej, Krzemienieckiej, Konstantynowskiej. To największy łódzki park. Są tu dwa stawy, duże polanki, część zalesiona, a nawet lunapark. Jest gdzie wybiegać psa, te które nie mają wrażliwej skóry – mogą popluskać się w stawach. Park Zdrowie najlepiej odwiedzać z psem w tygodniu, w weekendy jest zwykle przepełniony spacerowiczami (park sąsiaduje z zoo).


Park Poniatowskiego
Położony między ulicami: Żeromskiego, Mickiewicza, Jana Pawła II i Parkową. Jest tu czysty stawik, przyjemne ścieżki i cmentarz żołnierzy radzieckich dla zainteresowanych historią. Do parku prowadzą nowe ścieżki rowerowe, to idealne miejsce dla amatorów jazdy na rowerze z psem.

Manufaktura, Piotrkowska i spacer przez parki
Idąc od Manufaktury można zrobić sobie wycieczkę przez trzy niewielkie parki. Od ulicy Zachodniej idziemy do Parku Staromiejskiego – jest tam uroczy, płytki staw. Dalej, kierując się cały czas prosto, ul. Północną dojdziemy do Parku Helenów. W nim również jest staw, niestety dość brudny. Idąc dalej prosto dotrzemy do Parku Ocalałych. Można tu zwykle spotkać wiele psów, teren jest duży – można na przykład porzucać psu frisbee. Warto wejść na Górę Ocalałych – widok na okolicę jest przepiękny.

W Manufakturze latem prawie każda restauracja wystawia ogródek gdzie psy są mile widziane, oprócz tego jest Green Way gdzie psy mogą wchodzić do lokalu. Podobnie jest na ulicy Piotrkowskiej, więc jeżeli ktoś chce wybrać się z psem na zwiedzanie Łodzi – to nie ma żadnego problemu.

Lary w łódzkim lunaparku (fot. F. Maciejewska)

>>>ZOBACZ TAKŻE:

Psi przewodnik po Gdyni
Co ma sanepid do psa w restauracji