Psi grosz – czyli komu dać jeden procent

Jeden procent podatku – to dzięki niemu funkcjonuje wiele organizacji pozarządowych. Jeśli jeszcze nie wybraliście kogo wpisać w swoim rozliczeniu, zapraszam do przeczytania mojej subiektywnej i bardzo psiej (choć nie tylko) listy tych, którym warto pomóc.

PIES SZUKA DOMU. Mnóstwo pomysłów, nietuzinkowe sposoby na promocję adopcji zwierzaków, po prostu widać, że tym ludziom naprawdę się chce i moim zdaniem takim ludziom zawsze warto pomagać. W wakacje, aby zwrócić uwagę na swoich podopiecznych – przeszli 520 km wybrzeżem Bałtyku. To oni wymyślili projekt „Ciężkie granie, aby zwierzętom było lżej”, którego efektem było m. in. wydanie rewelacyjnego Kalendarza Rockowego na 2014 rok. No a poza tym to pod ich opieką jest świnka Raćka. Hau! To znaczy – chrum! Więcej o Pomorskiej Fundacji Pies Szuka Domu znajdziecie na ich stronie albo fanpejdżu.
Pomorska Fundacja Pies Szuka Domu zbiera 1% podatku dzięki porozumieniu z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Gdańskiego – KRS 0000298475, CEL SZCZEGÓŁOWY : PIES SZUKA DOMU


PIES PRZEWODNIK. Wyszkolenie takiego psa to koszt aż 30 tys. zł. Ale po ukończeniu szkolenia – to on zastępuje oczy niewidomemu człowiekowi. Ostatnio przygotowywałam materiał dla jednego z miesięczników o Fundacji Pies Przewodnik (działa pod skrzydłami Fundacji Vis Maior). Rozmawiałam z osobą, która ma takiego psa. Poruszyły mnie jej historie, te codzienne, kiedy pies odmawiał posłuszeństwa, aby ratować ją z opresji. Mało powiedziane – aby ratować jej życie. Np. wtedy, kiedy zasłonił łapą jej stopy i stanął nieruchomo, a ona kazała mu iść na przód. Jak się okazało – wprost na tory metra. Piękne w tym wszystkim jest jeszcze to, że przecież pies nie jest tu tylko narzędziem, zwykłym zastępstwem dla białej laski. Staje się najlepszym, najwierniejszym przyjacielem swojego człowieka. Więcej o szkoleniu psów przewodników można przeczytać TU.
Aby wesprzeć szkolenie psów przewodników 1% należy wpisać w PIT: KRS: 0000378829


KORABIEWICE. To, co robi Fundacja Viva! w korabiewickim schronisku, to dla mnie mistrzostwo świata. Tu nie trzeba za wiele tłumaczyć – po prostu warto pomagać tym, którzy potrafią zakasać rękawy i ciężko pracować. W schronisku przebywa blisko pół tysiąca różnych zwierząt. Samo ich wykarmienie to koszt 360 tys. rocznie. Do tego cały czas potrzebne są pieniądze na niezbędne remonty, które poprawią komfort życia zwierząt i pracy wolontariuszy. Działania schroniska w Korabiewicach można śledzić na stronie, albo na Facebooku.
Aby pomóc korabiewickim zwierzakom wystarczy w PIT podać numer KRS 0000135274, a w cel szczegółowy wpisać „Korabiewice”.

ANNA MAKOSZ. Nie sposób mówić o niej w oderwaniu od psów. Bo psy to całe jej życie. Anię, albo raczej Makoszkę, jak ją nazywają przyjaciele, znają przede wszystkim ludzie ze środowiska agility, bo jest ona wielokrotną mistrzynią tego sportu. 8 października 2012 roku Ania Makosz uległa tragicznemu wypadkowi – podczas pracy w stajni (Anna pracowała jako konna strażniczka miejska we Wrocławiu) spadła na nią bela siana. Uraz kręgosłupa, paraliż, ciężkie operacje – to wszystko w jednej chwili zupełnie zmieniło jej życie. Teraz Annie potrzebna jest konkretna pomoc – przede wszystkim pieniądze na kosztowną rehabilitację.
Więcej o Ani, można przeczytać na specjalnej stronie, którą założyli jej przyjaciele na Facebooku: 1% dla Makoszki
1% dla Anny Makosz można przekazać za pośrednictwem Fundacji Avalon: KRS 0000270809, MAKOSZ 2214

KOTY MIEJSKIE. Tak, wiem, kot to nie pies. Ale wielu z nas, psiarzy, to także przecież kociarze (piszę to ja, właścicielka dwóch wspaniałych kocich futer), dlatego dla odmiany, na koniec tego zestawienia postanowiłam dodać właśnie warszawski Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria. Co robią na codzień? Przede wszystkim zapobiegają bezdomności poprzez kastracje i sterylizacje żyjących wolno kotów. Tym kotom, które z różnych powodów nie mogą wrócić na ulicę, szukają dobrych domów. Pieniądze przekazane Koterii na pewno zostaną dobrze wykorzystane. Więcej o Koterii można poczytać TU.
Aby przekazać 1% Koterii należy wpisać w odpowiednią rubrykę zaznania podatkowego: KRS 0000286138

Katarzyna Świerczyńska

PS. Macie swoje typy na to, komu przekazać 1 procent podatku? Śmiało piszcie w komentarzach. Pozytywnych inspiracji nigdy za wiele 🙂

4 Comments on “Psi grosz – czyli komu dać jeden procent”

  1. W imieniu Koterii, jako wolontariuszka, bardzo dziękuję za polecenie nas jako organizacji godnej zaufania 🙂 Koteria dla psiarzy 😉 też ma coś do zaoferowania: nie ograniczamy się do kastrowania kotów, nasza doktor Iwona z powodzeniem wykonuje także zabiegi kastracji suk i psów, w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego. Zapraszamy na zabiegi zwłaszcza osoby, które finansowo nie mogą sobie pozwolić na zabieg w lecznicy komercyjnej.

    Cennik: http://www.koteria.org.pl/koteria/odplatna.htm

    Jana Zamięcka

  2. uwielbiam ludzi, którzy cale życie poświęcają zwierzakom. 🙂 aż chce się wspierać! robią tyle dobrego:) jednak ja już oddałam ten swój psi grosz w tym roku na L’arche. dla niepelnosprawnych umysłowo dorosłych. ważne jednak żeby oddać i pomagać. zycze Wam wszystkim powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *