Zaproś psa, zaproś człowieka

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dla wielu z nich pies asystujący to szansa na samodzielne funkcjonowanie. I choć polskie prawo jasno mówi, że pies asystujący może wejść do każdego sklepu, każdej restauracji, na pokład samolotu, do teatru i do wszystkich innych publicznie dostępnych miejsc – w praktyce bywa różnie.

Fundacja TUS, która tworzy Niepelnosprawnik.pl i która jest autorem akcji „Zaproś psa, zaproś człowieka” przyznaje, że kiedy audytuje miejsca publiczne, to w co dziesiątym na pytanie, czy jest możliwość wejścia z psem asystującym, słyszy odpowiedź: „nie ma takiej możliwości”.

Jak to możliwe, skoro od kilku lat w Polsce obowiązują przepisy gwarantujące  osobom niepełnosprawnym wstęp z psem asystujących do obiektów użyteczności publicznej? Ustawa  o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wymienia kilkadziesiąt kategorii obiektów, do których można wejść z takim czworonogiem. W tym katalogu są takie oczywiste miejsca jak administracja publiczna czy poczta. Ale też wymienia się placówki kulturalne, służbę zdrowia czy parki narodowe. Z psem można też polecieć samolotem i popłynąć statkiem. Niestety ciągle jeszcze sporo jest do zrobienia, jeśli chodzi o ludzką mentalność.

W powszechnej świadomości pies asystent często kojarzy się jedynie z osobą niewidomą. Taki pies jednak jest nieocenionym towarzyszem także dla osoby poruszającej się na wózku – potrafi podać smycz, otworzyć szufladę czy przynieść klucze od mieszkania. Są psy potrafiące podnieść z podłogi drobne pieniądze czy upuszczoną kartę kredytową. Pies asystujący potrafi także przyciągnąć wózek, jeśli ten odjedzie na przykład od drzwi samochodu.

Psy asystujące łatwo rozpoznać. Noszą wyraźnie oznaczoną uprząż z napisem, najczęście: „nie głaszcz mnie jestem w pracy”

– Chcielibyśmy przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, przypomnieć, że pies asystujący jest sposobem na niezależność dla osób z niepełnosprawnościami. Pamiętaj – gdy zaprosisz psa, zaprosisz i człowieka – mówią organizatorzy akcji z Fundacji TUS.

 

2 Comments on “Zaproś psa, zaproś człowieka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *