Psie plaże w Polsce [DUŻO ZDJĘĆ]

Na całym Wybrzeżu znajdziecie mnóstwo psich plaż – odcinków specjalnie wydzielonych, gdzie nawet w szczycie sezonu wejdziecie z psem. Oto lista – nadmorskie psie plaże w Polsce. To pierwsza taka lista z mnóstwem zdjęć, bo na niemal wszystkich tych plażach byłam z Flicką. To nie tylko sucha wyliczanka, ale też moje spostrzeżenia, które mogą być dla Was przydatne, jeśli będziecie planować urlop nad Bałtykiem.  

Plaże ułożone są w kolejności od Świnoujścia po Trójmiasto. Na liście są oficjalne psie plaże i miejsca wyznaczone przez poszczególne miasta i gminy, bo na nich się skupiam. Na całym Wybrzeżu jest też mnóstwo „dzikich” odcinków plaż, ale nie uwzględniam ich na liście (choć wspominam o swojej ulubionej i sprawdzonej za Międzyzdrojami). Nie uwzględniam też plaż, gdzie mimo lokalnych zakazów, psiarze zwyczajowo wypoczywają z pupilami.

Większość zdjęć pochodzi z naszej wspólnej wyprawy w ramach #projektplaża razem z Kamilą oraz Rastą i Shadowem czyli ekipą Zapsieni w sieci.

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

Świnoujście

Psia plaża w Świnoujściu znajduje się na samym końcu ul. Uzdrowiskowej (w kierunku wschodnim). Tuż przy wejściu na plażę znajduje się duży parking.

To pierwsza oficjalna psia plaża w Polsce. Znajduje się w charakterystycznym dla miasta miejscu, tuż przy ujściu Świny, z widokiem na słynny wiatrak Stawa Młyny. Jest tu mnóstwo fajnych płycizn, więc idealne miejsce dla psów, które niekoniecznie lubią pływać w głębokiej wodzie. Nawet w szczycie sezonu nie ma tu wielkich tłumów (są za to spacerowicze, którzy idą do wiatraka).

Nie bez powodu ta plaża znalazła się w moim rankingu TOP PIĘĆ POLSKICH PLAŻ. Uwielbiam to miejsce i polecam!

Psia plaża w Świnoujściu

Międzyzdroje

Psia plaża w Międzyzdrojach znajduje się między wejściami L i M (mniej więcej na wysokości ul. Gryfa Pomorskiego 80).

Psia plaża w Międzyzdrojach

Jeśli lubisz spacery – polecam przejść się lasem (szlakiem rowerowym) w kierunku Świnoujścia i wyjść już jednym z nieoznaczonych literkami wyjść. Idąc w kierunku świnoujskiego gazoportu znajdziesz puste, nawet w sezonie, piękne plaże (im dalej od Międzyzdrojów, tym mniejsza szansa na spotkanie ludzi).

Psia plaża Międzyzdroje

GMINA DZIWNÓW

Gmina Dziwnów to Dziwnów, Międzywodzie, Dziwnówek i Łukęcin. Gmina przyjęła prostą zasadę – pies nie może wejść jedynie na oficjalne kąpieliska. Ich listę wraz mapkami znajdziesz na stronie Gminy Dziwnów (pamietaj: to plaże, na które NIE wejdziesz z psem).

Nam przypadł do gustu Łukęcin. Szczególnie polecam wejście na plażę przy zbiegu ulic Piwnej i Spacerowej. To miejscówka, którą zdradziła nam Kamila z Zapsieni w sieci. Urokliwy kawałek z lasem przechodzącym od razu w plażę, z dala od największego zgiełku.

***

GMINA REWAL

Pobierowo zaczyna nadmorski pas gminy Rewal. Włodarze gminy wyznaczyli na swoim terenie 11 psich plaż, a dokładnie wejść, z których mogą korzystać plażowicze z psami (od Pobierowa właśnie, przez Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, aż po Pogorzelicę – patrz dalej na liście). Te plaże są w gruncie rzeczy bardzo do siebie podobne – niezbyt szerokie, przy ładnej pogodzie latem, z pewnością nie unikniecie licznego towarzystwa innych plażowiczów (także tych bez psów). Gmina Rewal zamieściła na swoich stronach Regulamin wypoczynku z psami na plaży (kliknij).

Pobierowo

W Pobierowie są dwie psie plaże.

Zachodnia – zejście 43 (najbliżej ul. Ciechanowskiej 12).

Wschodnia to zejście 32 (okolice ul. Granicznej 1).

Pustkowo

Psia plaża w Pustkowie jest przy zejściu na plażę nr 31 (mniej więcej na wysokości Bałtyckiej 13).

Trzęsacz

W Trzęsaczu są dwa zejścia na psią plażę. 

Od wchodu to zejście 28 i dalej – zejście 27.

Rewal

W Rewalu są trzy odcinki plaż, na które wejdziesz psem.

To wejście nr 19 (ul. Klifowa), wejście nr 20 – od ul. Klifowej lub Brzozowej) oraz wejście 26 (od Szczecińskiej).

Niechorze

Psia plaża w Niechorzu to zejście na plażę nr 18 (od ulicy Klifowej, wejście znajduje się niedaleko latarni, niestety do samej latarni nie można wejść z psem).

Dodatkowo mała ciekawostka: kiedy dwa lata temu byłam z Flicką w Niechorzu, przy zejściu numer 18 na dużej tablicy informacyjnej był znaczek… z zakazem wprowadzania psów. Właściwie nikt nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego tak jest – bo w urzędzie mi potwierdzono, że zejście nr 18 jest na plażę dla psów. Jeśli będziesz tam, sprawdź proszę, i daj znać, jak teraz sytuacja wygląda 🙂

Pogorzelica

W Pogorzelicy są dwa zejścia dla plażowiczów z psami.

Zejście nr 1 (zjazd techniczny) oraz zejście nr 2 (od ulicy Morskiej).

***

Kołobrzeg

W Kołobrzegu są dwie psie plaże. Przez to, że są bardzo na uboczu, nie są tak zatłoczone (choć dla wielu turystów to minus, bo jednak z centrum Kołobrzegu do psich plaż mają naprawdę spory kawałek). Generalnie mi bardzo podoba się psio-plażowy Kołobrzeg z charakterystycznymi falochronami na plaży w Podczelu.

Od zachodu to:

Odcinek od ostatniego zejścia na plażę na wysokości ul. Plażowej do granicy z Grzybowem

Odcinek od ostatniego zejścia na plażę na Osiedlu Podczele do granicy z Gminą Ustronie Morskie (od ul. Brzeskiej). Kiedy my byłyśmy na tej plaży, parkowałyśmy na terenie starego lotniska (na mapie dokładnie je widać).

Darłowo i gmina Darłowo

W Darłowie NIE MA wyznaczonych psich plaż. Miejscowe przepisy pozwalają na wyjście z psem na plażę w sezonie na dowolnym odcinku, ale… jedynie między godz. 20 a 8 rano! 

W Wiciach i Dąbkach z kolei, czyli miejscowościach na terenie gminy nie ma zakazu, nie ma też wyznaczonych specjalnych psich plaż. Pies może wejść na wszystkie plaże, ale – zgodnie z lokalnymi regulaminami – powinien być na smyczy i w kagańcu.

Rowy

Wejście na psią plażę w Rowach znajduje się na lewo od ul. Piaskowej.

Łeba

Psy w Łebie mogą wejść na plażę B. Tak zwaną zachodnią. Dojść można do niej od ulicy Jachtowej. My byliśmy tam tylko na zachód słońca, ale to urokliwa miejscówka, sporo psiarzy lubi Łebę.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

GMINA KROKOWA

Na terenie gminy są trzy plaże, na które w sezonie można wejść z psem.

To wejście na plażę 32 w Białogórze. Wejście nr 18 w Dębkach oraz wejście na plażę nr 4 w Karwieńskich Błotach Drugich.

(nie napiszę nic więcej na temat tych plaż, bo na nich akurat nie byłyśmy).

GMINA WŁADYSŁAWOWO

Na terenie gminy (a więc w miejscowościach: Karwia, Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Chałupy – czyli już także na początkowym odcinku Półwyspu Helskiego) pies NIE MOŻE wejść tylko na oficjalne, strzeżone kąpieliska. Ich listę znajdziesz na stronie gminy Władysławowo. Poza tymi miejscami możesz plażować z psem 🙂

PÓŁWYSEP HELSKI (gmina Jastarnia)

Gdybym tylko miała bliżej, byłabym na Helu co tydzień. Jeśli celujecie w Półwysep – to świetny wybór. Na terenie gminy Jastarnia psie plaże są dwie i obie są absolutnie przepiękne. Miękki, jasny piasek, dużo przestrzeni, no i magia całego Półwyspu Helskiego 🙂

Jadąc w kierunku Helu, z pewnością nie przegapicie wejść na psie plaże, bo są ładnie oznaczone przy drodze.

Kuźnica

Psia plaża w Kuźnicy to wejście nr 29. Dla zmotoryzowanych w bonusie duży parking z widokiem na Zatokę Pucką.

Jurata

Psia plaża w Juracie to wejście nr 55.

 

TRÓJMIASTO

Psim plażom w Trójmieście poświęciłam osobny wpis z mnóstwem zdjęć i filmem. Poniżej lista plaż, ale jeśli celujesz w Gdańsk, Sopot lub Gdynię, koniecznie zajrzyj tu: Psie plaże w Trójmieście.

Gdynia

W Gdyni są dwie psie plaże.

Psia plaża w Babich Dołach znajduje się przy zejściu nr 4.

Psia Plaża w Kolibkach znajduje się między zejściami 18 i 19.

Sopot

Tu nie poszalejesz. Dla psów w sezonie dostępny jest jedynie odcinek między zejściami 43 i 45, ale UWAGA: tylko w godzinach od 18.00 do 24.00.

Gdańsk

Z psem w sezonie można wejść na każdą plażę z wyjątkiem strzeżonych kąpielisk. Tych jest osiem i wszystkie wymieniam we wpisie o Trójmiejskich plażach (link wyżej). W Gdańsku Brzeźnie jest też ogrodzona psia plaża – to wejście na plażę nr 34 (okolice Przemysłowej 22).

Udanego plażowania!

PS. Ale pamiętaj, pies nie człowiek, nie lubi się opalać. Woli długi spacer rankiem lub o zachodzie słońca, zabawy w wodzie, a niekoniecznie leżenie plackiem cały dzień na kocu. Ale to pewnie wiesz 🙂

 

zdjęcia: podrozezpsem.pl oraz Kamila Tatoń, zapsieniwsieci.pl

 

One Comment on “Psie plaże w Polsce [DUŻO ZDJĘĆ]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *