Krzywy Las, czyli bajkowy spacer z psem

Charakterystycznie powyginane sosny. Bajkowe wręcz. Krzywy Las to obowiązkowy punkt podczas wizyty w Zachodniopomorskiem. Warto tu zajrzeć, ale musisz wiedzieć jedną rzecz, aby się nie rozczarować wycieczką.

To wyjątkowe miejsce znam od dziecka, bo znajduje się w Nowym Czarnowie, tuż pod moim rodzinnym Gryfinem. Uświadomiłam sobie ostatnio, że nie byłam tu jakieś 20 lat! Bałam się tej wizyty po latach, ale się nie zawiodłam. Zadziałała magia krzywych drzew i jesiennego, słonecznego poranka. Oczywiście bez problemu możesz tu spacerować psem.

Co to jest Krzywy Las?

To niewielki kawałek lasu, rośnie tu około stu sosen wygiętych w charakterystyczny sposób. Las został zasadzony w latach 30. ubiegłego wieku i tak naprawdę żadna z teorii jego powstania nie została potwierdzona. Ta najbardziej prawdopodobna mówi, że drzewa były specjalnie tak kształtowane, aby wygięte deski mogły służyć do produkcji mebli albo kadłubów łodzi. Inne teorie mówią o tym, że po młodych drzewkach przejechały czołgi, są nawet tacy, którzy wierzą w działanie kosmitów. Niech każdy wybierze sobie swoją historię, albo dopisze nową. Bo chyba przyznasz – wygląd lasu działa na wyobraźnię.

Co musisz wiedzieć o Krzywym Lesie?

Krzywy Las jest pomnikiem przyrody. Ważne, żebyś wiedział, że to NAPRAWDĘ niewielki kawałek lasu – jeśli słyszę głosy zawodu osób, które odwiedziły to miejsce pierwszy raz, to brzmią mniej więcej tak: „ojej, takie to małe?”. Bo choć jest to największe tego typu skupisko drzew w Polsce, to obejdziesz Krzywy Las wzdłuż i wszerz w pięć minut. Obejmiesz go wzrokiem na raz. To – wg tablicy informacyjnej przy wejściu do lasu – zaledwie 0,3 ha. Nie planuj tu długiego spaceru – ale możesz pochodzić po całym lesie, który okala ten krzywy, zajrzeć nad Kanał Ciepły i sprawdzić czy ryby biorą (ulubione miejsce wędkarzy).

Pamiętam Krzywy Las sprzed lat jako miejsce trochę zaniedbane i zaśmiecone. Teraz jest inaczej – na wejściu jest nawet ławka i śmietnik. To supermiejscówka na fajną sesję zdjęciową. I ma swój urok o każdej porze roku. Krzywy Las starzeje się. I to widać. Część drzew musiała zostać ścięta – zostały po nich tylko wygięte, dolne części pni.

 

Jak dojechać do Krzywego Lasu?

Krzywy Las znajduje się blisko Szczecina, jeszcze bliżej Gryfina – a dokładnie w miejscowości Nowe Czarnowo, blisko elektrowni Dolna Odra. Bez problemu dojedziesz tu komunikacją publiczną – PKS-em ze Szczecina, a dokładnie linią 1A na Dolną Odrę. Wysiadasz na przedostatnim przystanku (Nowe Czarnowo/Krzywy Las nż – taka nazwa przystanku jest na tabliczce, jednak w oficjalnych rozkładach na stronie PKS Szczecin to Nowe Czarnowo Pętla nż). Od przystanku to zaledwie kilkaset metrów spaceru lasem. Możesz też dojechać pociągiem – najbliższa stacja to Dolna Odra. Dojście do Krzywego Lasu jest oznaczone strzałkami (są też w językach angielskim i niemieckim). Jeśli jedziesz samochodem – to jadąc od strony Szczecina, jedziesz przez Gryfino na Dolną Odrę. Tuż po wjeździe do Nowego Czarnowa powinieneś zobaczyć drewniany drogowskaz z informacją, że do Krzywego Lasu jest 300 metrów. Krzywy Las znajduje się na czerwonym szlaku turystycznym – szlak jest dobrze oznaczony.

Udanych podróży!