Małopolskie: KRAKÓW

fot. Paweł Krawczyk/Krakow.pl

Stolica województwa małopolskiego. To tu odbywa się słynny Marsz Jamników. Według różnych szacunków w Krakowie żyje między 30 a 60 tys. psów.

PRZEPISY

Opiekunowie psów nie mogą zostawiać swoich zwierząt bez dozoru. Psy muszą być prowadzone na smyczy, a psy ras uznanych za agresywne – dodatkowo powinny mieć nałożony kaganiec.
W Krakowie można spuścić psa ze smyczy w miejscach mało uczęszczanych i pod warunkiem, że opiekun sprawuje nad nim kontrolę. Biegający luzem pies musi mieć założony kaganiec.

Psów nie można wprowadzać na place zabaw, do piaskownic oraz na kąpieliska. Psy nie mają też wstępu do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności (przepisy precyzują, że chodzi m. in. o urzędy, zakłady opieki zdrowotnej i szkoły), ale osoby władające tymi budynkami mogą postanowić inaczej (oczywiście zakazy nie dotyczą psów przewodników).

Szczegółowe przepisy obowiązujące w Krakowie można znaleźć TU (rozdz. 6).

WYBIEGI DLA PSÓW

W Krakowie są trzy wybiegi dla psów:

przy ul. Strzelców (z rozbudowaną infrastrukturą – ławeczkami, koszami, torem agility),
w parku przy al. Pokoju,
w Parku Krowoderskiego, przy ul. Opolskiej.

Miasto jeszcze w tym roku planuje powstanie kolejnych wybiegów.

SPRZĄTANIE PO PSIE

Na terenie miasta, przy trawnikach i zieleńcach, rozstawionych jest ok. 700 koszy na psie odchody. Nieczystości można też wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci.
Bezpłatne zestawy do sprzątania psich kup można pobrać w siedzibach Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ul. Centralna 53, ul. Za Torem 22) oraz w punktach informacyjnych Ekocentrum (przejście podziemne przy Placu Bohaterów Getta, przejście podziemne do szybkiego tramwaju przy przystanku Politechnika, budynek MOWiS – os. Centrum C 10, pok. 2).

Miasto prowadzi także kampanie mające zachęcać do sprzątania po swoich psach. Najpierw była to akcja „Czysta przyjemność”, w 2011 roku miasto ruszyło z akcją „Stop oKUPAcji Krakowa”. O akcji można poczytać TU.

KOMUNIKACJA


Psy podróżują komunikacją miejską za darmo. Muszą być na smyczy i w kagańcu. Opiekun musi mieć przy sobie książeczkę z wpisanym ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Psa należy przewozić tak, aby nie utrudniać przejścia i „nie narażać na zanieczyszczenie odzieży innych pasażerów”.

Plik z regulaminem przewozu krakowskiego MPK można znaleźć TU (przepisy porządkowe, rozdz. IV).

CAŁODOBOWE LECZNICE WETERYNARYJNE

Klinika Weterynaryjna Arka
Piotr Derkowski, Jerzy Gawor
ul. Chłopska 2a
tel. 12 658 83 65
WWW

AmbuVet – Pogotowie dla zwierząt
ul. Krowoderskich Zuchów 26 (Kraków Krowodrza)
tel. 507155142 ( w godzinach nocnych tylko nagłe przypadki )
WWW

MIEJSCA PRZYJAZNE PSOM

Pub-Restauracja Piwnica „Pod Złotą Pipą”
ul. Floriańska 30
(każdy psi gość może liczyć na miskę wody)
WWW

CIEKAWOSTKI

Pomnik psa Dżoka (fot. arch. Urzędu Miasta Krakowa)

W Krakowie znajduje się pomnik psa Dżoka. Mieści się na a bulwarach wiślanych w Krakowie (w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego). Został odsłonięty 26 maja 2001 roku (odsłonięcia, jakżeby inaczej, dokonał pies – owczarek niemiecki o imieniu Kety). Napis na rzeźbie psa otoczonego ludzkimi dłońmi informuje: „Pies Dżok. Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który w tym miejscu zmarł”. Historia Dżoka jest tragiczna. Pan tego czarnego mieszańca zmarł na atak serca w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego, a wiernie czekający na jego powrót pies był dokarmiany przez krakowian. Pozwolił się przygarnąć dopiero po roku – jego nową właścicielką została Maria Müller (żona nieżyjącego już wtedy wieloletniego współpracownika Polskiego Radia Kraków, Władysława Müllera). Kiedy w 1998 roku kobieta zmarła, Dżok uciekł i wpadł pod koła pociągu.

WYDARZENIA


Marsz Jamników. Najsłynniejsza chyba psia impreza w Polsce. Pierwszy marsz odbył się w 1973 roku, jednak potem impreza została zawieszona. Została przywrócona dopiero w 1994 roku i odbywa się do dziś, gromadząc miłośników tej rasy z całego kraju. Tradycyjnie już psy i ich właściciele paradują od Barbakanu na Rynek Główny. Jamniki obowiązkowo są ubrane w wymyślne stroje, bo parada to także konkurs na najlepszy psi ubiór. Marsz odbywa się pod koniec sierpnia lub na początku września.

Marsz azylanta. To nowa impreza w psim kalendarzu Krakowa, ale warto o niej wspomnieć, bo jej ideą jest promocja adopcji bezdomnych zwierząt. Pierwszy marsz odbył się w 2011 roku. W imprezie udział biorą przede wszystkim właściciele czworonogów adoptowanych z krakowskiego schroniska (miasto od października 2010 roku prowadzi akcję „Podaj łapę” – na stronach Miejskiej Platformy Internetowej „Magiczny Kraków” promuje psy do adopcji) . Marsz azylanta odbywa się w maju.

3 Comments on “Małopolskie: KRAKÓW”

  1. jak chodzi o Pub-Restauracja Piwnica „Pod Złotą Pipą” to tam można cały rok wchodzić z psem czy tylko w okresie letnim kiedy jest ogródek ???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *